Kontaktul. Gagarina 11, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 665 60 35
e-mail: innowacje@umk.pl

Forum Przedsiębiorczości Akademickiej 2018

Konkurs Liderzy Pomorza i Kujaw

Wynalazki z UMK na "Impact'18"

W Katowicach nagrodzono naszych wynalazców

W Katowicach nagrodzono naszych wynalazców

Nagrodzone wynalazki w Santa Clara

Aktualności
Dwa złote medale dla wynalazków z UMK
2015-05-11

Złote medale dla wynalazków z UMK

W ramach projektu „Inkubator Innowacyjności”, realizowanego przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK, wynalazki naszych uczonych były prezentowane na 114. Targach Wynalazczości w Paryżu i zostały zgłoszone do Konkursu im. Luisa Lépine, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Francuskich Wynalazców i Producentów.  Jednym z głównych zadań wspomnianego Projektu jest zapewnienie ochrony własności intelektualnej i opracownie ekspertyz, mających ułatwić proces komercjalizacji wynalzków.

9 maja 2015 r. podczas uroczystej gali Międzynarodowych Targów Wynalazczości w Paryżu, 50 osobowe Jury Konkursu, przyznalo złote medale dwóm  naszym wynalazkom:

1. "Węgle aktywowane o wysokiej zawartości azotu i wysokim przewodnictwie elektrycznym oraz sposób otrzymywania węgli aktywowanych zwłaszcza do wytwarzania elektrod”- Autorzy: Jerzy Łukaszewicz, Anna Ilnicka

2. „System do wspomagania rozwoju percepcyjno-poznawczego niemowląt i małych dzieci”- Autorzy: Włodzisław Duch, Bibianna Bałaj, Joanna Dreszer-Drogorób, Oleksandr Sokolov, Tomasz Komendziński, Jacek Matulewski i Dariusz Mikołajewski,

Concours Lépine jest organizowany od 1901 roku. Jego inicjatorem był prefekt policji Louis Lépine. W ramach licznych działań pobudzających gospodarkę Francji w walce z kryzysem Lépine stworzył targi-konkurs, nazwane następnie jego imieniem. W czasie swej ponad 100-letniej działalności targi wypromowały takie wynalazki jak: silnik dwusuwowy, turbinę cieplną, sztuczne serce, sztuczne płuco (żelazne płuca), aparat do transfuzji krwi, inhalator do nosa pochłaniający kurz i chroniący przed chorobami infekcyjnymi, laryngoskop, szkła kontaktowe i wiele innych. Konkurs ten jest prawdziwą trampoliną i motorem napędzającym rozwój wynalazków.

 

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono ponad 600 rozwiązań innowacyjnych prezentowanych przez wystawców z 14 krajów świata, między innymi z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Rosji, Iranu, Maroka, Tajwanu i Chin. Wynalazki prezentowane były w czterech głównych sektorach branżowych (poprawa jakości życia; medycyna i technologie medyczne; transport, przemysł). Spośród ok. 600 wynalazków z 14 krajów świata, 49 otrzymało złote medale, 71 srebrne i 93 brązowe. Wynalazki z UMK były zgłoszone w kategorii poprawa jakości życia.

Więcej informacji o konkursie i lista pozostałych nagrodzonych:

http://www.concours-lepine.com/palmares/concours-lepine-international-2015/medailles-dor-du-concours-lepine/

Powróć do listy wiadomośći