Kontaktul. Gagarina 11, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 665 60 35
e-mail: innowacje@umk.pl

Forum Przedsiębiorczości Akademickiej 2018

Konkurs Liderzy Pomorza i Kujaw

Wynalazki z UMK na "Impact'18"

W Katowicach nagrodzono naszych wynalazców

W Katowicach nagrodzono naszych wynalazców

Nagrodzone wynalazki w Santa Clara

Aktualności
Ósme spotkanie Nauka-Biznes
2015-07-24

Ósme spotkanie Nauka-Biznes odbyło się 17 czerwca 2015 r. w restauracji „Park” w Toruniu.

Zaproszeni zostali naukowcy z Wydziału Chemii oraz przedsiębiorcy, zainteresowani wykorzystaniem najnowszych badań naukowców oraz pozyskaniem informacji na temat możliwości zastosowania ich w praktyce.

Tematem przewodnim spotkania były generalnie nowe zastosowania węgla i materiałów otrzymywanych w oparciu o węgiel. Podczas spotkania zaprezentowano trzy tematy badawcze, które mogłyby znaleźć zastosowanie praktyczne w gospodarce:
- dr Mariusz Walczyk zaprezentował chroniony patentem, węgiel w zastosowaniu do uzyskania efektu biobójczości tj. węgiel aktywowany z zawartością miedzi, dodawany np. do folii opakowaniowej zapewnia środowisko wolne od bakterii i pleśni
- prof. Jerzy Łukaszewicz omówił uzyskany i chroniony patentem węgiel aktywowany, jako materiał na elektrodę w bateriach cynk-powietrze bez zawartości metali
- prof. Tyburski przedstawił peroksydaty, które uzyskane z wycierki ziemniaczanej mogą służyć do testów diagnostycznych do wykrywania antygenów. Bardzo interesujące było wystąpienie Pana  dr Marka Wiśniewskiego, który wspomniał o zastosowaniu węgla, a właściwie nanorurek węglowych, jako nośnika do dozowania leków. Ze względu na zbyt wczesną fazę badań, szczegóły mogą zostać ujawnione po zastosowaniu odpowiedniej ochrony własności intelektualnej, jednak zasygnalizowanie tematu może być pierwszym etapem pomyślnej komercjalizacji wynalezionej metody.
Przedsiębiorcy obecni na spotkaniu interesowali się głównie możliwością wykorzystania omawianych materiałów w praktyce gospodarczej. Pan Krzysztof Świechowicz z Biura Inżynierii Środowiska i Rolnictwa, poruszył sprawę oczyszczania ścieków z wykorzystaniem m. in. materiałów węglowych. Pan Stefan Oborski, prezes oddziału Stowarzyszenia Chemików, zaproponował współpracę i wsparcie eksperckie przy powstawaniu firm spin off/out oraz organizacji konkursu na biznesplan, który pozwoli wyłonić najlepsze pomysły na wykorzystanie wiedzy w biznesie, płynące ze środowiska naukowego. Przedstawiciel Elbląskiego Parku Technologicznego, Pan  dr Wojciech Chwiałkowski wskazał firmy ze swojego Parku, które mogłyby współpracować z UMK w zakresie wspólnych projektów badawczych, zmierzających do powstania nowych materiałów lub produktów oraz rozwijania technologii  obecnie dostępnych.  Pani Iwona Świątek, reprezentująca Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego  Trzemeszno, zainteresowana była wykorzystaniem wycierki pochodzącej z produkcji zakładów przemysłu ziemniaczanego. 

Powróć do listy wiadomośći